11.10.2023

“Atık Yağlar Dönüşür Gelecek Dönüşür” Projesi 2023 Yılı Karbon Kahramanı

Biyodizel Sanayi Derneği ve Pril Türkiye iş birliği ile hayata geçirilen “Atık Yağlar Dönüşür Gelecek Dönüşür” projesi 2023 yılı Karbon Kahramanı Ödülü’ne layık görüldü.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana desteğinde yapılan “8. İstanbul Karbon Zirvesi” kapsamında Karbon Kahramanı Ödülleri sahiplerini buldu. “İklim Dirençli Sanayi, Güçlü Türkiye” başlığıyla düzenlenen Karbon Zirvesi’nin sonunda firmaların, sürdürülebilirlik yönetimi alanında, başta çevresel göstergeler olmak üzere sosyal ve yönetişimsel göstergelerine yansıyan sera gazı azaltımı başarılarının değerlendirildiği ödüllerde, “Atık Yağlar Dönüşür Gelecek Dönüşür” projesi de ödüle layık görüldü. 2022 yılı Ekim Ayı’nda Türkiye’nin 8 ilinde 200’e yakın muhtarlıkta başlayan proje ile kullanılmış yemeklik yağ toplama noktalarının yaygınlaştırılması ve toplama miktarlarının arttırılması hedefi ile yola çıkıldı. Biyodizel Sanayi Derneği ve Pril iş birliğinde başlatılan projede 60.000 Litre bitkisel atık yağın dönüştürülmesi, böylece 1 milyondan fazla kişinin ihtiyacı olan suyun korunmasına katkı sağlanması bekleniyor.

İklim dirençli üretim, büyüme ve ihracat gücümüzü artırmayı başarabiliriz diyen İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “endüstrinin yeşil, döngüsel, dijital dönüşümde düşük karbon ekonomisi yolu şarttır. Sürdürülebilir üretim, tüketim ve hizmette karbon yönetimini mükemmel başaranları, düşük karbon ekonomisi için uğraş verenleri desteklemeyi ve böylece toplumda konunun bilinirliğini paydaş katılımı ile arttırmayı hedefleyen SÜT-D, sürdürülebilirlik yönetimi üst başlığında başta çevresel göstergelerinde olmak üzere sosyal ve yönetişimsel göstergelerine yansıyan sera gazı azaltımı başarılarını ödüllendirmekte” açıklamasını yaptı.